Winter Masuria Paramotor Pisz – podsumowanie

mini_winter2013Grad emocji, niewyobrażalne wrażenia, niebo pełne skrzydeł i ogromne zainteresowanie paralotniarstwem to przejaw WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP PISZ – pierwszych zimowych zawodów paralotniowych na ziemi Mazurskiej. WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP PISZ to pierwsze zimowe zawody paralotniowe, które odbyły się w dniach 15-17 lutego w Piszu na plaży miejskiej.
Głównymi organizatorami byli: Aeroklub Polski, władze powiatu i miasta Pisz, Poseł na sejm RP Zbigniew Włodkowski oraz Mazurskie Stowarzyszenie Paralotniowe Mazury Paralotnie.  Inicjatorem imprezy był Andrzej Walerych pomysłodawca i wiceprezes stowarzyszenia „Mazury Paralotnie”. Dzięki władzom powiatu zorganizowana została pierwsza impreza, która na stałe wpisze się w kalendarz zimowych rozgrywek.

Zawody polegały na rywalizacji widowiskowej pilotów oraz pokazach ponadprogramowych dla zebranej publiczności. W imprezie wzięło udział 35  pilotów z całej Polski a także jeden Norweg. . Wśród zawodników znaleźli się piloci z kadry narodowej Polski. Zawody odbywały się pod okiem trenera kadry narodowej Adama Paska oraz Krzysztofa Kaczyńskiego. Program imprezy był bardzo obszerny, a dzięki panu Zbigniewowi Włodkowskiemu i FML powiat Piski zapewniony był catering w postaci ciepłej zupy i herbaty podczas zawodów zarówno dla pilotów jak i publiczności.

„Przyziemnym” uzupełnieniem zawodów była przeprowadzona przez Pana Jacka Balcerzewskiego prezentacja zdjęć przedpremierowych do filmu „Syberiada”, który wchodzi do kin w najbliższy piątek. Zainteresowani mogli również wysłuchać wykładu szkoły XMAZURY.PL wprowadzającego w tajniki kitesurfingu. Bardzo dużym zainteresowaniem, pomimo niestandardowej pogody na tego typu atrakcje, cieszył się spływ kajakowy. Śmiałków nie wystraszyła lodowata woda Pisy ani ujemna temperatura. Podczas imprezy coś dla siebie znaleźli również najmłodsi entuzjaści paralotniarstwa uczestnicząc w wykładach z zakresu fotografii i filmowania, a także oglądając bajki z lotniczym humorem, w Piskim Domu Kultury. Szczególną uwagę dzieciaków przyciągało stoisko  z latawcami prezentującymi różnobarwne, często humorystyczne konstrukcje. Największym smaczkiem cieszącym oko wszystkich pilotów a także mieszkańców Mazur było lądowanie awaryjne pilota paralotni z napędem w samym centrum Pisza na Placu Daszyńskiego.

1

Przed rozpoczęciem zawodów największe obawy wiązaliśmy z pogodą, która jednak dopisała.  Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że zawody należy zaliczyć do udanych.. Sporty paralotniowe  cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością na całym świecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, wspólnym wysiłkiem i wielkim zaangażowaniem  udało się zorganizować niezwykle widowiskową, pasjonacką imprezę. Bardzo liczna publiczność i zgromadzenie tylu ciekawych ludzi chcących promować ten sport stał się dla nas motywacją do przygotowania kolejnej imprezy, tym razem w letniej aurze. Młody i ambitny człowiek Andrzej Walerych, całkowicie oddający się pasji paralotniarstwa  stworzył niecodzienną imprezę, która ma wielkie szanse odbywać się cyklicznie. Zainteresowanie imprezą i entuzjazm wszystkich przerósł najśmielsze oczekiwania.  O rozgłos imprezy zadbały licznie zgromadzone media, które filmowały poczynania zawodników i przeprowadzały liczne wywiady.

Dzięki temu przedsięwzięciu pokazaliśmy, że na Mazurach może być ciekawie nie tylko latem. Z pomocą środowisk lotniczych i zwolenników paralotniarstwa przyniosło to wiele korzyści naszemu regionowi. Cieszy nas fakt, że mieszkańcy naszego regionu dostrzegają oddolne inicjatywy grupy pasjonatów, dzielnie wspierając i aktywnie towarzysząc przez cały weekend. Trzeba również nadmienić iż podczas zawodów reklamowaliśmy akcję Mazury za Pół Ceny ,Lokalnej Grupy Turystycznej Mazury Południowe .Baza noclegowa polecana przez organizatora została zapełniona po brzegi i bardzo to nas cieszy .
Informacja z zawodów

16

W czterech konkurencjach, jakie udało się rozegrać, sklasyfikowano 29 pilotów. Zostały rozegrane dwa slalomy „8” i dwa slalomy „trójkąt”. Ostatni z nich w wersji „odwróconej” (z pierwszym prawym zakrętem). Slalomy zostały rozstawione, zgodnie z nowymi obowiązującymi zasadami, na 80 metrowym rozstawie.

W klasie PF1 rywalizowało 21 pilotów, bezkonkurencyjny w tej klasie okazał się Grzegorz Krzyżanowski wygrywając wszystkie cztery konkurencje. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Bernat, wyprzedzając Andrzeja Burego,
Najlepszymi pilotami  spoza Kadry Narodowej okazali się Marcin Iwański ( Trybik) plasując się na miejscu 6, oraz Walter Wojciechowski, który zajął miejsce 9.

17

W klasie PL1 zwycięzcą, ku wielkiemu zaskoczeniu widzów, został startujący po raz pierwszy w zawodach slalomowych Wojtek Bógdał  (lat 18). Gratulujemy !!! Kolejne miejsca zajęli piloci Kadry Narodowej Adam Książek i Tomasz Dembczyński.

Szczególną chlubą dla Mazurskiego Stowarzyszenia Mazury Paralotnie był fakt, iż nasi członkowie honorowi – Adam Piórek oraz Marian Drążek uplasowali się w ścisłej czołówce zajmując odpowiednio 4 i 8 miejsce. Po zakończeniu zawodów Panowie otrzymali oficjalne powołanie do kadry narodowej, z czego jesteśmy niezwykle dumni.

SONY DSC

Jesteśmy przekonani, że za rok znów uda nam się spotkać w jeszcze większym gronie. Będziemy bardzo szczęśliwi jeśli udało się nam „zaszczepić” odrobinę paralotniowej pasji społeczności lokalnej. Tymczasem już powoli przygotowujemy się do letniej imprezy paralotniowej…

DSCF6725

Impreza odbyła się dzięki wspólnemu wysiłkowi, szczególne podziękowanie chcielibyśmy złożyć:
Burmistrzowi Miasta Pisz Janowi Alickiemu , Staroście Powiatu Piskiego Andrzejowi Nowickiemu , Wicestaroście Powiatu Piskiego Markowi Wysockiemu,Posłowi na Sejm RP Zbigniewowi Włodkowskiemu ,Piskiemu Domowi Kultury ,Aeroklubowi Polskiemu , Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej Markowi Dobrzyckiemu, Wice Burmistrz Wiolecie Śląsk-Zyśk ,Paramotor Team Poland , ,Mazurskiemu Stowarzyszeniu Paralotniowe Mazury Paralotnie, Stowarzyszeniu Joanici Dzieło Pomocy Oddział Miejscowy Pisz, Marek Skarżyński Dyrektor Powiatowego Szpitala w Piszu ,Kazimierz Podsiad – Komendant Straży Miejskiej w Piszu ,Marek Piotrowski Dyrektor Piskiego Domu Kultury ,Stanisław Zduniak Dyrektor Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu , Jan Malczyk Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu ,Dariusz Pieloch Komendant Powiatowy Policji w Piszu , Trenerowi Kadry Narodowej Adamowi Paska

Imprezę wsparli:
XMAZURY.PL – szkoła kitesurfingowa i snowkite  przekazała kurs dla zwycięscy poszczególnej klasy zawodów
Dudek Paragliders  Polska  www.dudek.eu
FlyPoint     www.flypoint.eu
TechnoFly  www.techno-fly.com
Szkoła paralotniowa Cloudbase  www.cloudbase.waw.pl  współpracująca z Mazury Paralotnie
Piekarnia  Naturalnego i  zdrowego pieczywa – Piekarnia MROCZKOWSKI z Orzysza
Print Service  Grzegorz Alicki  www.printservice.com.pl
Oleje Midland Mirosław Hańczyc www.olejemidland.pl
FML Powiat Piski  www.fml.pisz.prv.pl
F.H NOEMI Dorota Rutkowska Biała Piska
Centrum Paralotniowe z Orzesza i Paramania Paragliders

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Winter Masuria Paramotor Pisz – podsumowanie

  1. Lipton mówi:

    A od pylonu do pylonu leciało się i leciało tak jak by tam było 100m. No i trochę słaby czasy jak na rozstaw 80m 😉