Apco NRG PRO

color_optionSkrzydło APCO NRG Pro (następca NRG) jest skrzydłem przeznaczonym do wyścigów oraz slalomu. Grupą docelową są zaawansowani piloci, którzy potrzebują szybkiego i zwrotnego skrzydła. Poprzedni model latał szybko – nawet bardzo szybko, lecz firma Apco poszła jeszcze o krok dalej, przyspieszając jeszcze swoją “wyścigówkę” do 80km/h przy czym reklamują je jako… bezpieczne, co potwierdził mi znany pilot – Jan Młodyszewski.

Dlaczego piszę o Apco NRG? Ponieważ poszukuję skrzydła dla siebie. Wyboru dokonam pomiędzy dwoma skrzydłami: Dudek Hadron lub Apco NRG, lub też – NRG Pro. Dlaczego chce takie skrzydło? Ponieważ ostatni rok latałem na Apco Force Sport, lecz bardzo brakowało mi zwrotności. Cóż… kto raz przeleciał się Hadronem, będzie chciał do niego wrócić. Mimo wszystko muszę wypróbować także NRG. Hadronem latałem (nawet miałem spory “dzwon”). Apco NRG nie testowałem, więc ten wpis jest informacją o produkcie a nie żadną recenzją. Publikując ten wpis, liczę, że ktoś z użytkowników NRG napisze w komentarzu jak sprawuje się ten model. A może jest ktoś, kto miał okazję porównać Hadrona i NRG?

logoNRGPro

NRG Pro jest skrzydłem, które zaskakująco łatwo startuje i ląduje, co wydaje się dziwne, choćby ze względu na bardzo małą powierzchnią skrzydła. Wszystko to, dzięki bardzo skutecznemu profilowi, którym chwali się firma Apco.

3d

Mnie osobiście zachwyciła wspaniała kolorystyka skrzydła. I na razie wyłącznie to, ponieważ nie miałem okazji polatać tym modelem, co niebawem może się zmienić.

Z opinii jakie otrzymałem, skrzydło jest zaskakująco bezpieczne nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych – oczywiście mam na myśli odczucie bezpieczeństwa doświadczonych pilotów. NRG nie nadaje się bowiem dla początkujących, co wielokrotnie podkreślał dystrybutor Apco w Polsce – Walter Wojciechowski.

nrg2

“NRG Pro przeznaczony jest dla pilotów, którzy nabyli umiejętności latania na szybkich skrzydeł o bardzo dużej zwrotności. Skrzydło nie nadaje się dla pilotów rekreacyjnych”, choć niektórzy twierdzili, że ta opinia firmy jest nieco przesadzona, gdyż wiele systemów zabezpieczających daje poczucie bezpieczeństwa – szczególnie przed przeciągnięciem – i systemy te działają skutecznie.

Właściwości skrzydła:

  • OAA – system speeda, który przy wciśnięciu belki przyspieszacza automatycznie odpuszcza trymery i działa jak speed,
  • System znany u nas jako 2D.
  • Ulepszony system małych sterówek (nie wiedziałem, że da się to jeszcze poprawić).
  • Przeprojektowany profil samostateczny dla większego zakresu prędkości, gwarantujący lepszą wydajność? nośność? (ciekawe ile zostało jeszcze samosteteczności w małych skrzydłach).
  • SRS – System zabezpieczający przed przeciągnięciem. To akurat działa, co wielokrotnie testowałem na Force, zaciągając sterówki niemal pod… no wiecie, a skrzydło dalej sobie leci.
  • HIT valve – zawory zapewniające stabilność i wydajność przy większych prędkościach.
  • Flexon – czyli wzmocnienia krawędzi natarcia (słynne pręty).
  • Wymienne taśmy trymera.

Dane techniczne Apco NRG Pro

Wersja 16.5 17.5 18.5
Kod produktu 33100 33200 33300
Cele 50 52 54
Powierzchnia [m2] 16.52 17.5 18.48
Powierzchnia (rzut) [m2] 13.81 14.63 15.45
Wydłużenie 5.55 5.77 5.99
Masa startowa [kg] 70-105 90-125 105-140
Waga skrzydła [kg] 4.18 4.45 4.72
 Długość linek 305 325 348

Tabela prędkości

V-min [km/h]   27
V-trim [km/h]   39-49
V-trim off [km/h]   58
V-max [km/h]   80
Opadanie [m/s] przy optymalnym dociążeniu 1.4 m/sec

Kolorystyka

color_option

Skrzydło można kupić u Waltera Wojciechowskiego.

www.airaction.pl

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Apco NRG PRO