Strugamy śmigło do PPG

Niniejszy artykuł przedstawia maszynę do kopiowania śmigieł pomysłu Kajana. Przy czym nie chodzi tutaj o kopiowanie cudzych śmigieł, tylko wykonanie śmigła wg własnego wzoru i dobranie go do danego silnika. Zapraszam do obejrzenia filmu nakręconego przez Kajana. Zobaczcie tę niesamowitą maszynę!

Maszyna posiada możliwość regulacji skrętu (skoku) śmigła oraz grubości łopaty. Zwróćcie uwagę, że film przedstawia RZECZYWISTY czas wykonania śmigła. Oczywiście śmigło wymaga dodatkowej ręcznej obróbki, która jest pracochłonna i wymaga dokładności.

KLEJONKA

Najpierw przygotowujemy klejonkę na nowe śmigło. Drewno na klejonkę to 2 deski jesionowe i 4 z czereśni. Oczywiście  można dać też inne drewno. Każdy producent ma w tym przypadku własną tajemnicę produkcji. Drewno musi być wcześniej wysuszone do 9-10% ale zastrzegam, że nie wolno suszyć drewna w suszarniach, w których używa się pary.  Warstwy drewna należy zmatowić papierem ściernym aby klej lepiej trzymał. Klejenie przeprowadza się pod prasą, która idealnie dociska poszczególne warstwy na całej powierzchni. Zwykłe ściski stolarskie  nie zdają tutaj egzaminu.  Po sklejeniu warstwy stają się jednym kawałkiem drewna – są jakby ze sobą zrośnięte. Na koniec bardzo dokładnie wywierci się otwór i wyznacza punkty podparcia na końcówkach do obróbki w maszynie. Dobrze wykonana klejonka sprawia, że obie połówki śmigła wychodzą idealnie tak samo. Dodatkowo nie ma żadnych drgań ani wyłamań.

Do obróbki klejonki zastosowano głowicę nożową napędzaną paskami klinowymi. Prędkość obrotowa wynosi 8.000 obr/min. Dzięki szybkim obrotom głowica idealnie obrabia drewno. Głowica znajduje się w specjalnej osłonie. Istnieje możliwość ustalania grubości wióra.


Maszyna do kopiowania śmigieł Kajana

Pozdrawiam

Kajan

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Strugamy śmigło do PPG

 1. Artur komentarz:

  Maszyna do podrabiania śmigieł. Podrobi tylko profile wypukłe i płaskie ale już nie wklęsłe.Dobrz wyprofilowane śmigło ma jedną strone wklęsłą a nie płaską.Drewniane śmigło trzeba wyważać raz na sezon,bo pomimo zabezpieczenia drewna potrafi wchłonąć wilgoć. artur34@auyograf.pl

  • pawel komentarz:

   Można zmienić głowicę frezującą na taką z wypukłymi ostrzami i będzie robiło wklęsłe kształty. Pan Kajan to ma wiedzę i umiejętności .

 2. Filipek komentarz:

  Witam czy mogę prosić o kontakt w sprawie śmigła. I oczywiście czy była by możliwość wyprodukowania 1 sztuki 🙂

 3. ParaJur komentarz:

  Najlepsza maszynka jaka widziałem.Zadne freziki i dłubanie godzinami.A tu tylko wypucowac i gotowe.Szacun dla fachowca!
  P.S
  Dawno temu bawiłem sie w robienie smigieł i miałem zrobiony wzornik z drewna lipowego.Przelatałem na nim na wsce kupe godzin i sprawne do dzisiaj…A jak sie zapatrujesz na drewniane do solo?narazie latam na orginalnym…

 4. Maciek komentarz:

  Superr !!!!! Jestem pod wielkim wrażeniem.

  Pozdrawiam
  Maciej