Micro Komparator EGT – nowy kontroler Spider!

Ukazał się nowy miernik EGT firmy Spider. Komparator EGT Micro Spider, bo taka jest oficjalna nazwa tego urządzenia to uproszczona wersja urządzenia Air Controler Spider. Urządzenie zaprojektowano z myślą o pilotach, dla których pełna wersja urządzenia była zbyt „ceglasta”. Sam używałem pełnej wersji ale do mojego Mostera postanowiłem zakupić  wersję „mini”. Przyznam, że uczyniłem tak nie tylko z wygody, ale z ciekawości. Lubię  wszelkie nowinki. Urządzenie jest przeznaczone do kontroli temperatury EGT w silnikach PPG (oczywiście nie tylko). Jego zadaniem jest uchronienie naszych napędów przed przekroczeniem temperatury granicznej i tym samym spowodowania poważnych szkód w silniku.Komparator EGT Mini jest mikroprocesorowym miernikiem informującym o zbliżaniu się do niebezpiecznego zakresu temperatury spalin i o przekroczeniu zadanego progu termicznego. Ponadto urządzenie informuje o stanie baterii zasilającej.

KOMPARATOR EGT MICRO SPIDER

Zakres działania:
Komparator standardowo ustawiany jest na parametry:

 1. 490 st. C – początek alarmu wstępnego (LED czerwony/pomarańczowy – miganie). Częstotliwość i wypełnienie migania wzrasta w miarę zbliżania się do alarmu ciągłego.
 2. 540 st. C – alarm ciągły (LED czerwony/pomarańczowy)
 3. Bateria do wymiany – Led żółty – miganie 3 impulsy cykliczne co 30 sekund.

Przed zakupem możesz sam zdecydować o parametrach alarmu wstępnego i pełnego.

Miernik jest dostarczany w stanie gotowym do użycia a w jego skład wchodzi:

 1. Moduł elektroniczny;
 2. Termopara fi 4 x 50mm z przewodem 50cm;
 3. LEDy sygnalizacyjne z przewodem 1mb.

KOMPARATOR EGT MICRO SPIDER

Podłączenie urządzenia w napędzie polega na zainstalowaniu mechanicznym termopary w wymaganym przez producenta silnika punkcie pomiarowym wydechu. Niektóre napędy mają już wywierconą dziurę w wydechu i naspawaną śrubę z otworem 4,1, tulejkę i nakrętkę zaciskową (obrazek poniżej).

Mocowanie sondy EGT typu "Ventor" - jak na obrazku.

Najlepiej powierzyć tę czynność specjalistycznemu zakładowi. Kolejną czynnością jest połączenie wyprowadzenia termopary z gniazdem w urządzeniu zgodnie z opisem w instrukcji. Od momentu włączenia urządzenie czuwa nad temperaturą końcówki pomiarowej termopary. Urządzenie zasilane jest baterią LS 14250.

Dzięki znikomemu poborowi energii elektrycznej Komparator może pracować bez wyłączania zasilania.
Jednak jego wyłączanie poza sezonem użytkowym może wielokrotnie wydłużyć czas eksploatacji baterii.

Należy pamiętać, że stan alarmowy (świecąca dioda led) ma podstawowy wpływ na rozładowanie baterii. Producent przewidział możliwość samodzielnej wymiany baterii.

KOMPARATOR EGT MICRO SPIDER

Czas pracy bez alarmu przy zalecanej baterii – około 24 miesiące.

Czas ten jest uzależniony od ilości alarmów. Im więcej stanów alarmowych, tym krótsza praca baterii. Na indywidualne zamówienie progi alarmowe producent ustawia zgodnie z zamówieniem.

Wydaje mi się, że urządzenie wypełni lukę, jaką mieliśmy w tego typu urządzeniach. Ma wszystko, o co prosili niektórzy piloci, którzy argumentowali, że pełna wersja Spidera z wyświetlaczem jest za duża. Wersja Mini urządzenia jest mała, baterię możesz wymieniać raz na sezon, dioda na manetce jest dobrze widoczna a mierzy tylko EGT, czyli to, co jest najważniejsze. Takie urządzenie powinno być montowane w każdym fabrycznym napędzie. Ileż to problemów z dziurami w tłokach, zatarciami i innymi „przygodami” można by uniknąć? Sami dobrze wiecie…

Cena urządzenia: 199 zł.

Producent:
PPHU Spider Tomasz Zawadzki
32-020 Wieliczka ul. Kopernika 9

Link do Allegro: http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=14787595

www.spider24.pl spidertz@wp.pl 607 441 596 12 278 42 59

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Micro Komparator EGT – nowy kontroler Spider!

 1. Leszek Klich komentarz:

  Dzięki sugestii naszego klienta wprowadziliśmy ulepszenie Micro Spidera:

  Otóż użytkownik słusznie zasugerował, że gdy załącza urządzenie, miga żółta lampka, potwierdzając, że urządzenie działa. Ale co wówczas, gdy nie dowie się, czy termopara jest prawidłowo połączona? A jeśli jest przerwa w obwodzie? Może być za późno…

  Po ulepszeniu Micro Spidera, po załączeniu Komparatora „na zimno” LED czerwony świeci ciągle – to oznacza brak termopary lub ma ona wewnętrzną przerwę. Oczywiście w takim przypadku trzeba wyłączyć Komparator i poszukać przyczyny.

  Pozdrawiam
  Spider

 2. Leszek Klich komentarz:

  Na grupie pojawiło się pytanie dotyczące dokładności pomiaru. Oto odpowiedź producenta:

  Sprawdzone empirycznie – dzięki zastosowaniu układu kompensacji zimnych końców termopary – urządzenie działa poprawnie w zakresie -10 + 40

  Błąd w maksymalnym zakresie użytkowym – tj. przy 600oC nie przekracza +- 5,0oC

  Oczywiście urządzenie można używać i programować do wyższych zakresów, nawet do 800oC, ale ja informuję o tym, z czym mamy na co dzień do czynienia.

  Z doświadczenia – większy błąd czasem powstaje z powodu zróżnicowanego sposobu montażu termopary (głębokości wsunięcia, zanieczyszczenie nagarem) niż z niedoskonałości Komparatora.

  Pozdrawiam serdecznie
  Spider