KLOP-BOX zamiast airbox!

KLOP-BOX

Dzisiaj z przymrużeniem oka coś nowego do działu „Zrób to sam albo z piękną dziewczyną…”. Jakiś czas temu szukałem taniego airboxa do wynalazku który aktualnie buduję. Gaźnik wyjący za głową to jednak słaba opcja. Ciężko też zdobyć używany airbox, bo jest to element, który jako jedna z niewielu rzeczy, która nie ulega awarii. Nowy zaś nie jest zbyt drogi, ale skoro cały projekt ma być tani, to po co szastać kasą. Trochę rozglądałem się na szrocie, trochę na allegro – wśród części do skuterów, lecz nic nie przykuło mojej uwagi. I nagle natchnął mnie nasz konserwator z pracy, który z miną mordercy walczył z cieknącymi rurami od sedesu…. Przecież tanie i przeróżnego kształtu są rury kanalizacyjne…

Poczłapałem do klop-sklepu i to co znalazłem, widać na zdjęciach. Trójnik rury fi 110 mm z bocznym odejściem fi80 z fabrycznymi zaślepkami z obu stron. Są też bokiem na 50mm, lecz to mniej, niż rozstaw śrub w Walbro. Do pływakowego gaźnika się spokojnie nada, ponieważ nie ma śrub mocujących.

KLOP-BOX

Chwila przy tokarce żeby zrobić adapter i po godzince całość wisiała na silniku. Co prawda adapter ma ciut mniej, bo trzyma go fabryczna uszczelka trójnika. I rzeczywiście – silnik pracuje dużo ciszej, ponieważ przy dotłumiaczu, który zrobiłem, gaźnik hałasował mocniej niż wydech. Oczywiście takiego biedaboxa trzeba czymś zabezpieczyć, żeby przypadkiem nie odwiedził naszego śmigła.

KLOP-BOX

KLOP-BOX

Podsumowując czy warto? Pewnie! Wydałem całe 15 PLN, właściciel sklepu mnie zna, wziąłem na zeszyt i już w całości spłacone. Otwory można zrobić tam, gdzie się chce – zależy od usytuowania względem uszu (taka analogia jak nasze żony – im one dalej, tym wydają się cichsze…).

Można pokombinować z zestrojeniem dolotu przeróżnych elementów do układania jest mnóstwo i to w dwóch kolorach! Czy takie cudo jest lepsze niż oryginał? Na bank nie, ale koszt przy budowie jest pomijalny.

W przypadku ludzi latających na MZ, WSK(tak, takie sprzęty jeszcze się zdarzają..), czy starych Solo, wydanie 150 PLN na nowy airbox nie ma chyba sensu.

I to na tyle. Uważam,że trzeba się dzielić nawet takimi głupotami i jak ktoś ma w zanadrzu coś podobnego to Leszek pewnie chętnie pewnie wrzuci na stronę.

Pozdrawiam.

Bartek 🙂

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „KLOP-BOX zamiast airbox!

  1. greg komentarz:

    Cos mi się wydaje że to może pogarszać osiągi po przez ograniczenie poboru powietrza.