Szkolenie z ratownictwa poszkodowanych paralotniarzy – LuftHanysa

W środę 7 czerwca 2017 r. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Radzionkowie, przy współudziale kolegów pilotów z Klubu Sportów Lotniczych LuftHanysa odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa paralotniarzy poszkodowanych w wypadkach. W szkoleniu brali udział strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego oraz ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Omówiliśmy budowę paralotni, uprzęży oraz napędu. Poruszyliśmy zagadnienia związane z zagrożeniami przy eksploatacji napędu i w czasie wypadków pilotów napędowych i swobodnych (zaplątania w liny, zagrożenie pożarem, oparzenia i urazy wywołane śmigłem oraz przy zderzeniu z przeszkodami). Zostały poruszone również tematy ratowania pilotów, którzy utknęli na drzewach, słupach WN
i innych przeszkodach wysokich (metody zabezpieczenia, uwolnienie poszkodowanego z przeszkody, pierwsza pomoc). Po omówieniu urazów, zagrożeń i tematu pierwszej pomocy, każdy mógł założyć napęd na plecy i spróbować, jak to jest mieć „taki kawał żelastwa na plecach”.

Dowódca jednostki mł. bryg. Piotr Gwóźdź wyraził opinię, że cały stan załogi powinien odbyć takie szkolenie, ponieważ z tym zagadnieniem ratownicy nie mają okazji się spotkać podczas standardowego szkolenia strażaka. Kolejne mają się odbyć w JRG i OSP Lubliniec.

Straż Pożarna jest służbą, która najczęściej jest pierwsza na miejscu wypadku gdzie poszkodowany jest paralotniarz. Warto, aby i oni wiedzieli jak pomóc nam, gdy tej pomocy potrzebujemy najbardziej, aby my i nasz sprzęt ucierpiały jak najmniej. Zapraszamy do współpracy inne jednostki Straży Pożarnej.
Zdjęcia wykonał Piotr Zwarycz www.obiektiv.com
Z paralotniowym pozdrowieniem

Sebastian Poloczek i Karol Anderwald
Klub Sportów Lotniczych LuftHanysa

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.