Superlekkie silniki EOS w Polsce. Dealerem Paraelement

eos_paraelementSkontaktowałem się ostatnio z firmą produkującą silniki EOS. Skierowali mnie oni do dealera firmy EOS w Polsce – firmy Paraelement. Odwiedziłem więc stronę Paraelement.pl i przeczytałem, że firma produkuje już napędy z silnikami EOS reklamując je jako najlżejsze i najcichsze napędy na rynku, cechujące się wyjątkową kulturą pracy, brakiem wibracji i równą pracą w dużym zakresie obrotów.

 Dane techniczne:

 • Silnik: EOS 100
 • Moc: 20,4KM (15kW) @ 9200obr/min
 • Gaźnik: membranowy DLE ze ssaniem
 • Rozruch – bardzo lekki i łatwy rozruch ręczny
 • Chłodzenie wymuszone
 • Sprzęgło odśrodkowe
 • Śmigło: 130cm HELIX węglowe
 • Uprząż: Paraelement by Dudek
 • Kosz: Aluminiowy, dzielony na 4 części
 • Masa napędu z uprzężą: od 16kg
 • Zbiornik: 10l atestowany
 • Spalanie: od 2,5l/h
 • Podwieszenie do wyboru: dolne wypory + górne podwieszenie lub dolne, ruchome wypory + niski punkt podwieszenia (opcja za dopłatą i po uzgodnieniu szczegółów)

eos100

Dane techniczne silnika ze strony eos-engine.com

silnik dwusuwowy, jednocylindrowy
pojemność 102cc
stopień sprężania 1:10,2
przełożenie 1:3,5
gaźnik membranowy DLE
świeca NGK B10HS
moc 20,4HP (15KW) at 9200RPM
ciąg >50kg
rozrusznik szarpanka
chłodzenie wentylator
średnie zużycie paliwa 2,8 – 3,2l/h
zasilanie Reed valve
wlot powietrza airbox HIFLOW-SHOT
paliwo benzyna 98 bezołowiowa
stosunek mieszanki z olejem 2,5%
olej pełny syntetyk
waga (bez wydechu) 7,4kg
waga kompletna 9,585kg
wydech chromowany, karbonowy dotłumiacz
długość 21cm
wymiary 57x34x25cm
zalecane śmigło (kierunek przeciwny do wskazówek zegara) CT/E100125V1-2BW drewniane, dwułopatowe lub
H/E100125V1-2BC karbonowe, dwułopatowe

 

Firma EOS wymienia też zalety silnika: Lekki, prostej budowy, cicha praca, niskie zużycie paliwa, wentylator chłodzący, sprzęgło odśrodkowe, gaźnik membranowy z dławikiem, cewka zapłonowa o długiej żywotności, automatyczny dekompresor, niezawodność, umiarkowana cena, wykonany w Austrii.

Lekki napęd EOS firmy Paraelement

Lekki napęd EOS firmy Paraelement

cena napędu: 15 999,00 zł.

źródło: paraelement.pl

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Superlekkie silniki EOS w Polsce. Dealerem Paraelement

 1. Ania komentarz:

  Zrobiłam wczoraj lot testowy i mam o czym myśleć – wcześniej latałam tylko na Rackecie a Eos jest lżejszy i dużo bardziej cichy. Udało mi się uruchomić go na plecach.

  • andrzej:] komentarz:

   Ania napisz może na jakim rakecie latałaś i jak oceniasz moc w stosunku do raketa. Jaką masz masę startową? (sorry kobiet o wagę się nie pyta. wybacz 😉 )

 2. Rafi komentarz:

  Kolejna nowość w cenie z kosmosu..16 tysięcy złotych za tak słaby silnik, to spora przesada, w tej cenie można kupić mocnego Mostera, lub Polini 190.
  Ze słabszych silników sto razy wolę Rotora, napęd kosztuje nie całe 10 tysięcy, a najlżejsza jego odmiana waży ok. 18 kg.

 3. Marek komentarz:

  Próbowałem coś wyszperać w necie o firmie EOS, ale niestety ciężko było cokolwiek znaleźć. Zaintrygował mnie jednak fakt, że gaźnik jest znanej już wielu modelarzom(w tym mnie) firmy DLE. Firma ta bardzo bazowała na silnikach najlepszej marki, udoskonalając sukcesywnie swoje produkty, które cieszą się ogromną popularnością i niezawodnością. Ja sam osobiście mam do dziś silnik DL(wcześniejsza wersja) o pojemności 50cm w moim modelu samolotu i ma wylatane jakieś +- 80h, nigdy nie miałem z nim żadnych problemów. Części zamienne też są łatwo dostępne o czym przekonałem się gdy podczas przeglądu silnika(z ciekawości) błędnie wkładałem pierścień tłoka, który uszkodziłem i musiałem wymienić. Podsumowując, jeśli firmy modelarskie też zajęły się rynkiem PPG może to tylko skutkować pozytywami, ponieważ tam waga odgrywa ogromne znaczenie. Może w końcu co raz większa konkurencja doprowadzi do obniżki cen napędów 🙂 Chętnie poczytam relację z użytkowania silnika 🙂