Klasyczny Hadron w wersji 1.1 – powraca!

hadron1.1-wstep
Jak zapewne wszyscy wiecie, „klasyczny” Hadron został zastąpiony wersją XX, jednak nowa wersja, w opinii niektórych pilotów, okazała się bardziej wymagająca w pilotażu. Podczas gdy klasycznym Hadronem mógł latać prawie każdy, wersja XX była nawet porównywana do… pierwszego Snake’a. Nie wiem czy to prawda, ponieważ nie miałem przyjemności przetestować XXa. Producent zdecydował o wznowieniu produkcji „starych” Hadronów, które będą dalej produkowane w lekko odświeżonej wersji. Widać piloci docenili wyjątkowe bezpieczeństwo i prostotę obsługi poprzedniej wersji. Hadron 1.1 nie ma systemu AFS (Aerodynamical Flaps System), znanego z wersji XX, przez co budowa taśm i obsługa przedstartowa są łatwiejsze.

Zdecydowałem, że przytoczę wypowiedź doświadczonego pilota i instruktora – Wojtka Pierzyńskiego dotyczącą wznowienia produkcji Hadrona:

Oczywiście to nie jest niedobrze ze Hadron będzie produkowany, to jest bardzo dobrze. Latam na Hadronie 22 od dłuższego czasu, uważam go za najlepsze skrzydło ppg ever. A latam dużo. Na najróżniejszych skrzydłach. Ze smutkiem przyjąłem wiadomość ze Hadrona  zastąpił model XX. Dlaczego? Bo żadne inne skrzydło jak Hadron, moim zdaniem, nie łączy w sobie tylu pozytywnych cech. Nie będę teraz tu pisał jakich, bo o tym skrzydle jest sporo na grupie. W moim subiektywnym odczuciu Hadron dla latacza, który chce latać różnie jest strzałem w 10. Z Piotrkiem Dudkiem znam się od 1990 roku kiedy zaczynał z paralotniami. Zadzwoniłem, rozmawiałem: Piotrek – róbcie dalej Hadrona, dodajcie mu może Shark Nose ale nie rezygnujcie z tej konstrukcji. Okazało się, że zamówień na to skrzydło maja na tyle dużo, że będzie kontynuowana jego produkcja.

Co jest nie tak z modelem XX?

Nic nie jest „nie tak”, to jest po prostu inne skrzydło, nieco bardziej wymagające, o większym wydłużeniu, o innym zachowaniu. Polatałem i na XX-ie, moje pierwsze odczucia :

  • Dość skomplikowany układ trymerów i w ogóle konstrukcja taśm.
  • Nieco większa prędkość i startu i lądowania.
  • Zdecydowanie żywsze reakcje końcówek skrzydła przy lotach w turbulentnym powietrzu.

Swoim Hadronem 22 ogarniam starty z nóg jak i trajkę. Hadronem xx 22… niestety już tylko trajka, bo był na mnie zwyczajnie za duży (ważę 93 kg) i powinienem mieć do startów z nóg rozmiar 20). Polatałem na 20 tce XX i jak nie ma wiatru, jest naprawdę szybki do lądowania… trzeba mieć charakter w nogach. Więc XXy musiałbym mieć dwa.

W międzyczasie, gdy już wszedł do produkcji XX, zdążyłem jeszcze zamówić chyba ze dwa dla swoich uczniów zwykłe hadrony, wiec bardzo mnie ucieszyła wiadomość, że zwykły Hadron zostaje. Super decyzja.  Czasami to co dobre, warto zostawić takie jakie jest. Jest takie powiedzenie „lepsze wrogiem dobrego”. I czasami warto wrócić do tego co jest wystarczająco dobre. Super decyzja.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.